Proč Bohemia Energy zkrachovala?

Bohemia Energy a její dceřiné společnosti oficiálně končí k 13. 10. 2021. Jejich stávající odběratelé přejdou k dodavateli poslední instance. To je dodavatel, který zajišťuje, aby lidé měli zajištěný plyn a elektřinu v případě výpadku či krachu stávajícího dodavatele. Problém však je, že tito dodavatelé poskytují energii za přemrštěné ceny.

Je to problém, na který upozorňuji už delší dobu. Dodavatelé nalákají nové klienty na velmi nízké ceny a potom zkrátka nezvládnou dodržet svůj závazek.

Každý dodavatel musí energii (plyn a elektřinu), kterou chce prodávat do domácností, nakoupit na burze. Dodavatel může nakoupit větší množství elektřiny dopředu (klidně i na roky dopředu). Solidní dodavatel nakupuje v den podepsání smlouvy tolik elektřiny, kolik klient pravděpodobně spotřebuje po dobu trvání fixace jeho smlouvy (pokud má klient fixaci sjednanou). Pokud klient fixaci sjednanou nemá, pravděpodobně spotřebovává energii za burzovní cenu + marži dodavatele, ale tento případ nebudu v tomto článku uvažovat.

Příklad s fixací ceny:

Uvedu příklad na elektřině, ale na podobném principu funguje i zemní plyn. Je červenec 2020. Cena 1 MWh elektřiny na burze je 1300 Kč. Teď můžou nastat 2 případy:

  1. Dodavatel se s klientem dohodl na ceně 1600 Kč za 1 MWh (tzn. 1600 - 1300 = 300 Kč marže dodavateli). Předpokládaná spotřeba klienta je 4,5 MWh ročně a fixace trvá 2 roky. Solidní dodavatel nakoupí 9 MWh (4,5 x 2) elektřiny v den podpisu smlouvy. Bez ohledu na vývoj burzovní ceny je zisk dodavatele 300 x 9 = 2700 Kč.
  2. Dodavatel se s klientem dohodl na ceně 900 Kč za 1 MWh. Klient je velmi spokojený, ale dodavatel doufá, že burzovní cena půjde dolů. Dodavatel nenakupuje energii v den podpisu smlouvy, ale den před odběrem. Jinými slovy, dodavatel nakupuje energii pokaždé za burzovní cenu, ale prodává ji za konstantní cenu. Při ceně 1300 Kč/MWh prodělává 400 Kč na 1 MWh. Až ve chvíli, kdy se burzovní cena podívá pod 900 Kč, dodavatel začíná vydělávat.

První z dodavatelů má konstantní zisk a nezáleží, jak se pohybuje burzovní cena. Druhý z uváděných případů spekuluje na pokles ceny. Pokud ale burzovní cena začne markantně růst, dodavatel začíná významně prodělávat.

Pro zajímavost:

Bohemia Energy prodávala elektřinu 1299 Kč (zelená čára). Nakupovala ji za přibližně 3100 Kč (červená čára). Prodělávala asi 1800 Kč na každé MWh. Jak to asi mohla dlouho vydržet…

Bohužel takových dodavatelů, jako je Bohemia Energy je v Česku více. Zvažte, zda máte solidního dodavatele, který vám prodává energie za férovou cenu a přežije i toto nestabilní období.

Tak zase příště!