Už se to začíná stabilizovat. Konečně.

Škody, které napáchala Bohemia Energy a další společnosti, začínají pomalu vyplouvat na povrch. Dodávku energií ke klientům zajišťuje dodavatel poslední instance. Ten se však nezná bratra a proto ho musí krotit stát.

Asi nemusím čtenáře zatěžovat informacemi ohledně raketově stoupajících cen energií. Všichni si začínáme zvykat na nové ceny elektřiny a plynu. Málokdo z nás ale tuší, jak moc hluboko do peněženky bude muset sáhnout. Pokud patříte mezi ty šťastnější odběratele a neodebírali jste energii od dodavatele, který zkrachoval, tak se vám “pouze” navýšila cena elektřiny a plynu o několik desítek procent. A ti z vás, kteří mají cenu zafixovanou, tak počkejte 14 dní.

Chci si fixovat cenu. Hned.

Majoritní dodavatelé využívají situace a nabírají netrpělivé klienty o sto šest. Jenže trpělivost růže přináší. Ceny od dodavatelů poslední instance opustily maximální výšku a jsou jen o málo vyšší než ceny, které nabízí EON či ČEZ. A zde je trochu háček.

Ti nejnetrpělivější z nás si už stihli sjednat produkt u nějakého dodavatele a fixovali si velmi vysokou cenu na 2 nebo na 3 roky. Gratuluji, mají “jistotu” a dnes odebírají “levnou” energii. Příští rok se ale situace trochu stabilizuje, trh se uklidní (opravdu, věřte mi) a oni budou mít předraženou elektřinu a plyn. A nebudou s tím moci nic udělat až do roku 2023 nebo 2024. Pokud přijde další vlna zdražení, tak jim dodavatel fixaci zruší. V opačném případě si bude dodavatel užívat velkého výdělku.

1 MWh elektřiny

Co mám teda dělat? Ach jo.

Neříkám, že cena energií půjde zpátky na úrovně minulého roku. To už si snad nemyslí nikdo z nás. Říkám ale, že se ceny uklidní a usadí na rozumnějších úrovních. A na ty je třeba si chvíli počkat.

Takže ještě jednou, co mám teď dělat? Počkat. Cena na burze se uklidňuje a to se bude promítat do ceníků všech dodavatelů. Buďte trpěliví. Velmi, opravdu velmi důrazným způsobem nedoporučuji fixovat cenu na déle než 1 rok. No a pokud pořád nevíte, co dělat, ozvěte se mi.

Tak zase příště. Ať se daří!