Zrušení DPH na elektřině a plynu

Na měsíce listopad a prosinec 2021 bude pravděpodobně všem spotřebitelům odpuštěna daň ze spotřebované elektřiny a plynu. Znamenalo by to, že místo 21 % DPH nebudeme platit žádnou daň. Na první pohled je to skvělé. Na ten druhý už zas tolik ne (jak jinak…). Pojďme se na to podívat.

Co to vyřeší

V všech domácnostech odpuštění daně částečně sníží platbu za elektřinu a plyn. Zatím je téměř jisté, že se DPH nebude platit za energie spotřebované v listopadu a prosinci. Dle slov dosluhující ministryně financí domácnostem, které platí 1000 Kč (…) měsíčně za energie, by se měly náklady za listopad a prosinec snížit přibližně o 350 Kč. Nevím, jak k tomu výpočtu přišla, ale dobře. Ušetřit 175 Kč z 1000 Kč je pěkné, nicméně my tu řešíme nárůst o vyšší desítky či stovky procent. Ale dobře, aspoň něco.

Co to nevyřeší

Napětí v rozpočtu některých domácností. Tyto domácnosti zpravidla patří k těm méně energeticky gramotným a jejich faktury za energie bývají nadprůměrné. A věřte nebo ne, pro ně je umazání DPH pouze třešnička na dortu. Zde je třeba hledat úspory tak, že zkrátka začnou spotřebovávat méně energie. Takže opět pomůžeme akorát těm, kterým zdražení energií zas tolik nevadí.

Kdo to celé zaplatí

Odpověď už stejně znáte - kdo jiný než my, občané ČR. Kvůli této akci budou v rozpočtu chybět další asi 2 miliardy Kč. Dříve či později to stejně všechno zaplatíme. Další deficit do státního rozpočtu, který bude řešen vyšším schodkem státního dluhu. Rozdávání peněz skončí (které ve finále stejně pomáhá akorát bohatým) a začne se splácet. Krácení daně za energie, levné jízdné a další rozdávání peněz bude pouze příjemnou vzpomínkou.

Další “slevy” jsou v jednání a uvidíme, s čím vláda přijde. V jednání je zrušení poplatku OTE (Obnovitelné zdroje energie). Druhý vládní zásah bude pravděpodobně snížení záloh, jenže to je pouze přesunutí problému. To ale zase v příštím článku.

Mějte se fajn.

Radim Zítka, 8. 11. 2021, 11:19